TEDAVİ SÜREÇLERİ

spring-1166564_640

Sağlıklı bir tedavi sürecinden bahsetmek için öncelikle olarak belirtilmesi gereken şey şudur ki; sadece uyuşturucuya karşı değil her türlü maddeye karşı geliştirilen bağımlılığın tedavisinde başarı, kişinin bunu istemesine bağlıdır. Kişinin yakınlarının desteği ve maddi yeterlilikler de, tedavi sürecinde rol oynayan önemli faktörlerdendir.

Uyuşturucu maddelere karşı oluşan bağımlılığın yok edilmesi, tedavinin tamamlanması için yeterli değildir. Tedavi sürecinde amaç, madde kullanımının kesilmesinin yanı sıra kişinin yeniden sosyal yaşama adaptasyonunun sağlanması ve yenilenmiş bir yaşam formunun benimsetilmesidir. Bu hem klinik tedaviler hem de psikolojik terapilerin birlikte değerlendirilmesiyle sağlanabilir.
Bağımlılık edinilen uyuşturucu madde her ne olursa olur, bonzai, esrar, LSD, kokain farketmeden, bu bağımlılıktan kurtulmak mümkündür. Hal böyle iken her yıl yüzlerce insanın uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle hayatını kaybetmesi daha da üzücü olan bir durumdur. Tedavi sürecinde önemli olan, bağımlılığı bulunan maddeye göre uyulması gereken tedavi programına eksiksiz uyulmasıdır. Bazı durumlarda tamamen arınma aylar, hatta yıllar sürebilmektedir. Bu süre zarfında hem bağımlıların hem de bağımlı yakınlarının sabırlı ve istikrarlı olması oldukça önemlidir.
Esas olarak tedavinin süresi, kişiden kişiye ve geliştirilen bağımlılığın seviyesine göre değişir. Tedavide kalma süresi ile tedavi başarısı doğru orantılıdır. İleri seviyedeki bağımlılıklarda yaşam boyu tedavi ve destek gerekebilir. Yine de, kullanıcılar arasında yaygın olan “geri dönüşü olmama” düşüncesi yanlıştır.

Ülkemizde alkol ve uyuşturucu madde bağımlılıklarının tedavisi Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde (AMATEM) yapılmaktadır. 20 kadar AMATEM vardır ve sosyal sağlık güvencesi olan hastalara ücretsiz tedavi imkanı sunulmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan kişiler için ise Yeşil Kart başvurusu ya da tedavi isteği amaçlı polise başvurarak denetimli serbestlikten yararlanma şartı aranmaktadır. Bunların dışında, ücret ödeyerek de tedavi almak mümkündür. Her şekilde kişinin bilgileri gizli tutulur.

AMATEM’lerde tedavi ayakta ve yatarak olmak üzere 2 türlü sağlanmaktadır. Kişinin durumuna göre öncelikli olarak ayakta tedavi tercih edilebileceği gibi, yatarak tedavinin devamı olarak da ayakta tedavi uygulanabilir.Ayakta tedavi bireysel tedavi, grup terapileri, ilaç tedavisi, bilinçlendirme, madde kullanım nedenlerinin araştırılması ve tekrar başlama ihtimalinin sıfırlanması gibi çalışmaları içerir.

Detoksifikasyon, yani arındırma, yatarak tedavinin öncelikli amacıdır. Madde kullanımının kesilmesinin ardından ortaya çıkan yoksunluk krizlerinin etkilerinin azaltılması için ilaç kullanarak, bağımlının arınma sürecini atlatması sağlanır. Ortalama yatış süresi 3-6 hafta kadardır. Kişinin genel sağlık durumu ve ruhsal durumu yakından izlenerek, varsa başka hastalıkların ve uyuşturucu maddenin vücutta yol açtığı tahribatların tedavisi sağlanır. Arınma sürecinin ardından, ayakta tedavi ile tedavi devam eder. Ayakta tedavi sırasında, kişinin kararlılık göstermesi ve yakınlarının desteği oldukça önemlidir. Bir kez bağımlılığın pençesine düşen bir kişi, en ufak ruhsal çalkantılarda ve sıkıntıda tekrar maddeye yönelim gösterebilir. Bu nedenle, tedavide uyuşturucu madde kullanmaya iten nedenlerin tespiti ve ortadan kaldırılması, tedavinin kalıcılığı açısından mecburidir.

Bağımlılıktan kurtulmak isteyen bir kişinin birkaç kez tedaviye başlaması fakat tamamlayamaması, tedavi başarısını düşüren bir olgu değildir. Yani bu durum bağımlı ve yakınlarını umutsuzluğa sürüklememelidir. Her tedavi aşamasında kişi yeni şeyler tecrübe edebilir ve öğrenebilir. Sabır ve istikrarla, bağımlılıktan kurtulmak mümkündür.
AMATEM’lerin yanı sıra, kişi farklı psikiyatri kliniklerinde ve özel hastanelerde de uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi görebilir. Unutulmamalıdır ki, bağımlılığın tedavisi her zaman, bağımlı olmaktan daha ekonomik olacaktır.

Yorum yazın