1) Logonuz neden fil?

İnternet sitemizi hazırlamaya başladığımızda, pek çok logo fikrini tartışıp konuştuk. Önceki çalışmalar daha çizgisel veya bir insan eli, birbirine sarılan iki insan figürü gibi sembollerdi. Sonra canlı bir görselin daha akılda kalıcı ve etkileyici olacağına karar verdik ve doğada aile kavramını en güçlü şekilde yansıtan canlılardan biri olan filde karar kıldık. Yavru filler tıpkı insanlarda olduğu gibi, diğer sürü bireyleri tarafından ilgiyle karşılanır. Aynı zamanda filler, çevrede yırtıcı bir hayvan bulunması halinde yavru fili ortalarına alarak onu korurlar. Ayrıca sürü üyeleri arasında çok büyük bir dayanışma vardır. Bir fil, stres altındaki diğer bir file empati kurabilir ve onu rahatlatmaya, destek olmaya yönelik hareketler sergiler. Biz bunu anlamlı bulduk ve çizgisel sembollerden, şekillerden vazgeçerek bu güçlü fil fotoğrafını kullanmaya karar verdik. Gücün, dayanışmanın, aile kavramının simgesi olarak…

2)Böyle bir dernek kurmak nereden aklınıza geldi?

İnsan bir konuda belli bir farkındalığa ulaşınca artık o konuya karşı kayıtsız kalamıyor. Başlarda bu konularda çalışan bir derneğe üye olarak elimizden geleni yapalım diye düşünmüştük ama sonra işin sivil toplum kuruluşu ayağında, özellikle Bodrumda, bizim gerçekleştirmek istediğimiz projelerde çalışan bir dernek olmadığına kanaat getirdik. Resmi bir dernek olarak çok daha fazla insana ulaşacağımızı ve daha faydalı olabileceğimizi düşündük. Sizler de eğer gönüllü olarak destek olmak isterseniz, iletişim bölümünden bize mesaj gönderebilirsiniz.

3) Kaç üyeniz var? / Üyelik şartlarınız neler?

Aktif 17 üyemiz var. Üye alımı konusunda çok hassas davranıyoruz çünkü ilgilendiğimiz konular gereği, özellikle mağdurlarla birebir kurulacak iletişimlerde derneğin çok üyesi olması bir çekince oluşturabilir. Yani, örneğin bir cinsel suç mağduru birey, bünyesinde 200 üye olan bir derneğe başvurmaktan çekinebilir. Fakat, kayıtlı üye olmadan, dernek gönüllüsü olarak ileride yapacağımız projelerde bize destek vermeniz mümkün, gönüllü avukat ve psikologlarımız gibi… Başka üye almayacağız demiyoruz tabii ki, ama çok seçici davranacağız.

4) Derneğin maddi gelir kaynağı nedir?

Üyelik aidatları ve bağışlar

5)Dernek binanız nerede? Size danışmak isteyen kişilerle görüşmeleri nerede yapıyorsunuz?

Dernek adresimiz;
Ortakent mah. Cumhuriyet cad. No :11oC/18 Bodrum

Bize danışmak isteyen mağdurlar ya da başka kişiler, dernek ofisimizde ya da kendilerini rahat hissedecekleri başka bir yerde buluşmayı tercih edebilirler. Toplantılarımızı genellikle ofisimizde yapıyoruz.

6) Mağdurlara maddi destek de veriyor musunuz?

Şu an için böyle bir imkan sunamıyoruz, fakat maddiyat yerine geçebilecek destekler sağlayabiliyoruz. Gönüllü avukatlarımız ve psikologlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabiliyoruz. Örneğin bir uyuşturucu bağımlısının tedavisi için devlet kurumlarının ücretsiz pek çok hizmeti var, kişiyi bu kurumlara yönlendirerek, sürece ön ayak olarak ve takibini sağlayarak aslında maddi olarak önemli bir yükten kurtarıyoruz diyebiliriz. Gençlerimizin ücretsiz olarak faydalanabileceği kurslar ve etkinlikler düzenlemek de bir maddi destek sayılabilir belki. İlerleyen süreçlerde tedavi masraflarının karşılanması, iş imkanları sunulması gibi çalışmalar da yapacağız.

7)Sizler bu konularda herhangi bir eğitim aldınız mı?

Bu konularla ilgili özel bir uzmanlığımız yok. Biz bu konulara duyarlı olan ve yaşananlar için üzülmekten öte, somut bir şeyler yapmak isteyen bireyleriz. Çok okuyoruz, çok araştırıyoruz ama tabii ki eksik kaldığımız ve uzmanlık gerektiren noktalarda gönüllü avukat ve psikologlarımızdan destek alacağız.

8) Sadece Bodrum’da mı şubeniz var?

Evet, ” Derneğimizin merkezi Bodrum’dur ve şubesi açılmayacaktır” şeklinde dernek tüzüğümüze işledik. Fakat ilerleyen dönemlerde ihtiyaç olması halinde, tüzüğümüzde değişiklik yaparak şube açabiliriz.

9)Diğer derneklerle çalışmalarınız olacak mı?

Temennimiz bu yönde, örneğin gençlerle iç içe olan derneklerimizle ortaklaşa olarak uyuşturucuya karşı pek çok projeler hayata geçirebiliriz. Problemli ailelere ulaşmak için muhtarlıklar ve okullarla birlikle hareket edebiliriz. İlgili tüm kurumlarla işbirliği yapmaya açığız yeter ki konuşulanlar masada bir proje olarak kalmasın ve gerçekten insanlara faydamız dokunabilsin.

10)Mağdurlar size neden güvenmeli?

Çünkü olaylara ve durumlara göre izlenmesi gereken yolu biliyoruz, yolu bilenleri biliyoruz, kişilik haklarına önem veriyoruz, mahremiyete önem veriyoruz, kimseyi ve hiçbir durumu yargılamamayı prensip ediyoruz, mağduriyette kadın erkek yaşlı genç ayrımı yapmıyoruz, hiçbir siyasi yönümüz ya da propagandamız yok…Bizim de aramızda bu konularda mağduriyetler yaşamış olanlarımız var, ve belki de en önemlisi bazen insanın en yakınlarının bile sırt döndüğü durumlarda biz destek olmaya, çare bulmaya gönüllüyüz. Bunları hiçbir maddi çıkarla yapmıyoruz.

11) Çocuklar size nasıl başvurabilir?

Artık tüm çocuklar internet dünyasından bilgiye ulaşmayı tercih ediyor. Sitemizi güncel ve arama motorunda üst sıralarda tutarak çocukların bizi bilmesini sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra tabii ki, mahallelerde ve devletin izin verdiği ölçülerde okullarda yürüteceğimiz çalışmalar olacak. Keşke hiçbir çocuk mağdur olmasa ve bize başvurması gerekmese…

12)Devlet desteği alıyor musunuz?

Devletin derneklerin hazırladığı projeleri hayata geçirebilmeleri için ayırdığı bir bütçe var. Tabii bunun da bazı şartları var, verilen desteğin gerçekten dernek çalışmalarında kullanılacak olması, amaca uygun ve faydalı projeler olması gibi kriterler var. Biz henüz devlet desteği için başvurmadık fakat önümüzdeki süreçte faydalı projeler yazarak gerekli başvuruları yapacağız. Öte yandan, konuştuğumuz her mülki idare ve devlet kurumu bizi çok güzel karşıladı ve manen desteklerini zaten sundu.

13) Size başvuran uyuşturucu madde bağımlılarını ihbar edecek misiniz?

Bu sorunun cevabı duruma ve olaya göre değişir. Devlet kişi kendiliğinden tedavi olmak ve arınmak için başvurduğunda, uyuşturucu madde temin ettiği kanalları devlete bildirdiğinde, kişiye cezai yaptırım uygulamıyor. Devletimiz bu konuda çok yapıcı bir yaklaşımı var aslında fakat uyuşturucu kullanan kişiler “başlarına bela almaktan” çekindikleri için tedavi için başvurmuyorlar ya da bilgi vermiyorlar. Biz bu noktada kişinin can sağlığının ve en az hasarla tekrar hayata döndürülmesinin peşindeyiz. Fakat uyuşturucu kullanımı dışında, ortada daha farklı suç unsurları varsa o zaman biz de gerekli mercilere bildirim yapmak zorundayız.

14) Bir cinsel suç mağduru size başvurduğunda nasıl destek sağlayabilirsiniz?

Yaşadığı mağduriyetle ilgili adli mercilere başvurmamışsa, ilk iş olarak bu sürecin başlatılmasını sağlayacağız.Konunun birebir içinde olanlar da bilirler, özellikle adli süreçlerde mağdurlar pek çok sebepten ötürü davadan vazgeçebiliyor. Biz hukuki süreç boyunca mağdura maddi manevi destek olacağız. Bunun yanı sıra, psikolojik olarak en az hasarla bu dönemi atlatması için, gönüllü psikologlarımızla birlikte çalışacağız. Cinsel bir suça maruz kalan kişinin yaşadığı en büyük sıkıntılardan ilki kendi travmasını atlatma süresi, ikincisi de olumsuz çevre baskısı, etiketlenme dışlanma gibi düşünceler. Biz tüm bu süreç boyunca mağdurun yanında olmak istiyoruz. Hukuki süreçte de destek vermek en önemli çalışmalarımızdan zaten. İleride, mağduriyetinden kurtulan kişilerin de diğer mağdurlara destek olmasıyla giderek büyüyen bir aile olacağız.

15 )  Pedofiliyle ilgili nasıl çalışmalar yürütmeyi düşünüyoruz?

Bir suç ve mağduriyet yaşanmadan bu sorunlara karşı önlem almayı öncelikli tutuyoruz. Anne babaların ve eğitim görevlilerinin, çocukların sosyal medya ve internet dünyasında konuştuğu kişilere karşı gözlerinin açık olması çok önemli. Verebileceğimiz en büyük savaş, çocuklarımızı korumak. Pedofil bir bireyin bize veya başka bir kuruma başvurarak tedavi olmak istemesi çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü pedofil, hastalığın doğası gereği kendinde suç bulmaz. Yine de bu durumun yurtdışında yaşanan örnekleri var. Bir kişi “benim böyle dürtülerim var ama kimseye zarar da vermek istemiyorum, bana yardım edin” diyebize başvurursa ne mutlu. O kişinin gerekli psikoterapileri ve güdü baskılayıcı tedavileri alması için elimizden gelen her şeyi yaparız. Sonuçta bu insanlar öyle ya da böyle aramızda. Fakat ülkemizde pedofil bir kişinin bu şekilde başvuru yapması çok zor ne yazık kı… Bize düşen, çocuklarımızı korumakla ilgili olarak anne/babaları bilgilendirmek, eğitim görevlileriyle birlikte çalışmak.Bunun yanı sıra, pedofiliyle ilgili olarak yurtdışı kaynaklı makale ve çalışmaların çevirilerini yaparak, ülkemizde ilgili tüm kurumların faydalanabilecği bir veri havuzu oluşturmayı planlıyoruz.

16) Nasıl gönüllü olabilirim?

İletişim adreslerimizden bize ulaştığınız zaman, öncelikle bir ön görüşme yapmak istiyoruz. Devamında derneğimizin çalışma konularına daha çok hakim olabilmeniz için, her ay düzenli olarak yaptığımız dernek içi eğitimlere katılmanızı rica ediyoruz. Vaktini ve emeğini bizimle birlikte faydalı çalışmalar yaparak değerlendirmek isteyen tüm gönüllülerimize kapımız açık.

17) Gönüllü olarak neler yapabilirim?

Pek çok şey! Yürüteceğimiz projelerde yaptığımız görev dağılımında kendinize ve vaktinize en uygun olan işleri seçmeyi sizin tercihinize bırakıyoruz. Yazışmaları, güncel haberleri takip edebilir, sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız için içerik üretebilir, yapacağımız eğitim çalışmalarında okullarla, velilerle görüşebilir, dernek ofisimizde gelen misafirlerimizi ağırlayabilir, broşür tasarlama ve dağıtım işleriyle ilgilenebilir, ya da kendi ürettiğiniz bir projeyi diğer üye ve gönüllülerimizle paylaşarak bir etkinlik oluşturabilirsiniz. İşleyen süreçte, destek alan danışanlarımızla avukat veya psikologlara gidebilir, dava süreçlerini takip edebilirsiniz. Bir avukat ya da psikolog kimliğinizle gönüllü olmak isterseniz, başvuran mağdurlar için kendi belirlediğiniz süreler zarfında ücretsiz destek verebilirsiniz.