PEDOFİLİNİN CİNSİYETİ

Genel olarak çoğumuzun yanlış bildiği bir bilgi var. Şöyle ki, pedofili denildiği zaman hemen aklımıza bir erkek figürü gelir. Hatta belki de saçı sakalı birbirine karışmış, çirkin bakışlı ve gülüşlü, kirli kıyafetler giyen bir erkek gözümüzde canlanıyor olabilir.

Fakat ne yazık ki çoğu zaman, pedofil bir bireyi tanımak bu kadar kolay değil…

Ortaya çıkan vakalar göstermiştir ki, toplum içinde kabul görmüş bir statüsü olan, bir ailesi ve düzenli bir işi olan, hatta asla tahmin etmeyeceğimiz ve şüphelenmeyeceğimiz insanlar da pedofili olabilirler. Üstelik pedofili bireyler erkek olmak zorunda da değil!

Pedofili, kadınlarda da görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Kadınların çocuklarla kurabileceği yakınlık göz önüne alındığında, çok ciddi ve gizli bir tehtidin aramızda dolaştığını söylemek mümkün. Özellikle yetiştirme yurtları, yatılı okullar ya da normal okullar, hastaneler, kreşler gibi ortamlarda, bakım, eğitim veya gözetiminden sorumlu olunan çocuklara karşı cinsel suçlar işleyen pek çok kadın var ve ne yazık ki bir suç işleyerek yakalanmadıkları sürece kim olduklarını bilemiyoruz.

Şevkat ya da şiddet perdesi altında çocuklara cinsel istismarda bulunan bireyler kadın ya da erkek olabileceği gibi, öğretmen, komşu, bakıcı, vakıf yöneticisi gibi toplum içinde şüphe duymayacağımız mercilere yerleşmiş bireyler de olabilir…

Görüyoruz ki bu hastalığın bir cinsiyeti olmadığı gibi, belirli bir profili ve yaşı da bulunmuyor. Çocuklarımızı bu tehlikeden korumak için, bu hastalık hakkında bilinçlenmeli ve alabileceğimiz önlemleri almalıyız.

Yorum yazın