Derneğimiz 3 ana başlıkta çalışma yapıyor;

1) Uyuşturucu

Bunun için özellikle lise öğrencilerinin velilerine ve eğitim isteyen öğretmenlere, içeriği ” Çocuk neden uyuşturucuya başlar, uyuşturucu kullanan çocuk nasıl fark edelir, o çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir, tedavi olanakları nelerdir?” olan bir eğitim veriliyor.

Derneğe genellikle kocası uyuşturucu kullanan, çocuklarının etkilenmesini istemeyen anneler başvuruyor. Yaşanan duruma/ olaya göre yetkililerle birlikte çeşitli çözümler geliştiriyoruz.

Tedavi olanakları için AMATEM’i ve seçenek olabilecek diğer yöntemleri araştırıyoruz. Bunun için özel kliniklerle tanışıyoruz, tedavi aşamalarını inceliyoruz.

2) Pedofili

Bu en hassas konumuz çünkü çoğu davada gördük ki hakimler avukatlar bile, işleri bunu gerektirmesine rağmen pedofilin tanımını bilmiyor… Türkiye bu konuda kapalı kutu. Aile içinde, mahalle içinde pek çok pedofil olay yaşanıyor ama herkes sessiz kalıyor. 1 sülaledeki 1 pedofil, tüm yeğenlerini hatta kendi çocuklarını taciz edip bir neslin bozuk psikolojiyle büyümesine sebep oluyor.

Biz dernek olarak, yurt dışında bu konuda yapılan çalışmaların çevirilerini yapıyoruz, araştırmalar için kapsamlı bir kaynak oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye’de ne yazık ki çalışma konusu pedofili olan aktif tek derneğiz. Avrupa’nın bazı kentlerinde olduğu gibi, pedofil bireylerin kendilerinin gidip gönüllü olarak kimyasal kısırlaştırma talep edebilecekleri, psikoterapi alabilecekleri bir çözüm sunabilmeyi umuyoruz ileri dönemlerde. Çünkü bu insanların hapse girip birkaç sene sonra çıkması, ne yazık ki bir çözüm değil…

3) Cinsel suçlar

Bu konuda kesinlikle feminist bir tutumumuz yok. Kadın, erkek, eşcinsel, çocuk, yaşlı, engelli, hayvan… hepsi çalışma alanımıza dahil. İlkokul öğrencilerinin velilerine içeriği ” Cinsel suçlar nelerdir, çocuklarda nasıl fark edebiliriz, çocuklarımızı nasıl koruruz, başımıza geldiğinde hangi hukuki haklarımız var?” olan eğitimler veriyoruz. Süren bazı davalara katılıyoruz, mağdur olan kişilere ve isterlerse ailelerine, gönüllü psikolog ve avukat desteği sağlıyoruz.

Derneğe danışanlarla ilgili tüm kimlik bilgilerini, konu içeriğini ve  çalışmalarımızı, danışanların isteğine bağlı olarak gizli tutuyoruz.

Danışanlar arasında cinsiyet, sosyal statü, din, yaş, ekonomik durum, eğitim seviyesi vb. hiçbir ayrım yapmamak ve hiçbir olayı ve kişiyi asla yargılamadan/eleştirmeden yardım etmek derneğimizin ana prensibidir. Gönüllü olarak hazırladığımız projelerde ve yürüttüğümüz çalışmalarda yer almak isteyen kişilerden, bu prensibimizi sahiplenmelerini bekleriz.

Biliyoruz ki, sağlıklı bir hayata kavuşan 1 kişi bile, diğer pek çoklarının hayatını değiştirebilir.

Destek veren/veremeyen/vermeyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Duyarlı ve sorumlu insanlarla birlikte çok güzel işler başaracağız;  kendimiz, sevdiklerimiz ve yaşadığımız toplum için…

Sevgiler,

YANINDAYIM DERNEĞİ YÖN. KUR. BŞK.
Buse Tekgül GÜMÜŞ