YANINDAYIM DERNEĞİ 2020 YILI PLANLANAN FAALİYETLER RAPORU

1)Her sene tekrarlamayı planladığımız şekilde, 7 Aralık 2019’da kapsamlı bir panel gerçekleştireceğiz. Bu panelde derneğimiz çalışma konuları işlenecek ve yıllık gelişmeler incelenecek.

2) Bodrum Kent Konseyi ile birlikte bir çalışma grubu oluşturarak, Bodrum’da bulunan çocuk parklarını inceleyeceğiz. Parklarda kamera olup olmaması, gece aydınlatmaları, yakın muhitteki olası tehlikeler vb. kriterler üzerine tüm çocuk parkları için bir rapor hazırlanarak Bodrum Belediyesi’ne sunulacak.

3) Kitabım Ol projesi gençler tarafından çok sevildi ve bu sene daha çok genç katılmak istiyor. Geçen yıl 50 öğrenci ile başlattığımız projede bu sene 100 öğrencimiz ile bir araya geleceğiz ve onlar bu defa “Masalım Ol diyerek” görme engelli arkadaşları için dünyanın pek çok farklı kültüründen seçilmiş 100 masal seslendirecekler.

4) Okullar arası bir fotoğraf yarışması düzenleyeceğiz ve lise öğrencileri “Yanındayım sözü size ne ifade ediyor?” teması için çektikleri fotoğraflarla yarışmaya katılabilecek. İlk 5’e seçilen fotoğrafların sahibi olan gençlere, 7 Aralık panelinde ödülleri takdim edilecek.

5) Yalıkavakta açılmasını planladığımız Gençlik Merkezi ile Yalıkavak ve Gündoğan’da ikamet eden lise öğrencilerine, ücretsiz olarak vakit geçirebilecekleri güvenli bir yer vereceğiz. Burada ders çalışabilir, sınavlara hazırlık amacıyla verilecek ücretsiz derslerden faydalabilirler. Kendi kütüphaneleri ve çalışma alanları da olacak olan gençler, burada ayrıca tiyatro çalışmaları da yapabilecek.

6) Muhtarlarla birlikte çalışarak, mahallelerde annelerle bir araya gelip çocukları ve gençlerimizi korumaya yönelik eğitimler düzenleyeceğiz.

7) NARKOTIR’ın okul dönemi içerinde tekrar Bodrum’a gelmesi için davetlerde buluyoruz. Her lisenin tırı ziyaret etmesi için gerekli düzenlemeyi yapacağız.

8) Bodrum’da bulunan kreşlerle bir araya gelerek, kreşe çocuklarını emanet eden anne babalara “Pedofili ile Mücadele” eğitimleri vereceğiz. Türkiye’de cinsel suçların %65’i çocuklara karşı işlendiği için bu eğitimleri çok önemsiyoruz.

9) “Genç Takım” projemiz kapsamında, okullarda örnek davranışların gençler arasında favorileştirilmesi için çalışma başlatacağız. Sigara içmemenin, spor yapmanın, kitap okumanın, tiyatroya gitmenin vb. ön plana çıkarılacağı ve gençler arasında bu aktivitelerin özendirileceği bu çalışmanın pilot uygulamasına bu yıl 2 lisemiz ile başlayacağız.

10) 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü Semineri’ni (2020) İstanbul’da gerçekleştirerek Bodrum’da başlayan bu mücadeleyi İstanbul merkezli işbirlikçilerimiz ile büyüteceğiz.

11) Antalya’da bulunan ve Türkiye’nin tek devlet destekli özel merkezi olan RehaLife Uyuturucu Bağımlılığı Rehabilitasyon Merkezi’nden aldığımız davet üzerine, Ocak ayı içerisinde Antalya’ya giderek 3 gün boyunca tesiste uygulanan tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz.

12) Ağrı köy okullarını yenileyen bir grup gönüllü insanın daveti üzerine Nisan ayında uzman psikolog ve avukatımızla beraber Ağrı’ya giderek, kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı olarak cinsel suçlarla mücadele ve çocuklarımızı koruma eğitimleri vereceğiz.

Planlanan bu faaliyetler için çalışmalara başlandı. Tamamlanan ve planlanan faaliyetler raporu her sene bilgilerinize sunulacaktır.