YANINDAYIM DERNEĞİ 2019 YILI FAALİYET RAPORU

1) 1 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz dernek açılış panelimizde, Muğla Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Amiri Murat Kılıç uyuşturucu konusunda; avukat Onursal Özbek cinsel suçlar konusunda; uzman psikolog Melisa Dedeoğlu pedofili konusunda bilgilendirme yaptılar. Muğla barosu avukatları, çeşitli STK lar, öğretmenler ve veliler,kurumlardan ilçe MEB, ilçe jandarma, ilçe emniyet, ilçe sağlık ile Kaymakam Bekir Yılmaz’ın da bulunduğu panelimizde 250’den fazla katılımcı yer aldı.

2) Ülkemizde uyuşturucu ile mücadele eden farklı kurumları tanımak ve yeni tedavi yöntemlerini gözlemlemek amacıyla, Balıkesir’de bulunan Kurtuluş Vakfı Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ettik. İlaçsız tedavi alanında dünyanın pek çok yerinde uygulanan Narkonon sisteminin Türkiye temsilcisi olan merkez, aynı anda 20 kişiye kadar hizmet verebilmektedir. Sadece erkek bağımlıların başvurabildiği bu merkezin daha kapsamlı bir örneği oluşturabilmek için araştırmalarımız devam ediyor.

3) Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğünün talebi üzerine, bölgemizde bulunan çiftçilere yönelik , uyuşturucuyla mücadele kapsamında verilmesi planlanan eğitimin içeriği hazırlandı. Bu sunum ile onlarca üretici bilgilendirildi.

4) Kütüphane haftası kapsamında, Peksimet Çocuk Kütüphanesi için gönüllülerimiz ile topladığımız 12 koli kitap ve kırtasiye malzemesi teslim edildi. Bu köyde yaşayan ailelerden 3-16 yaş arası çocuk sahibi olan 25 anneye pedofili ve uyuşturucuyla mücadele eğitimi verildi.

5) KİHBİ Daire Başkanlığı’nın düzenlediği Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Hizmet İçi Eğitime katılındı. Ayrıca Kaymakamlık yönetiminde toplanan Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu içerisinde çalışmalar ve raporlamalar yapıyoruz.

6) Lise öğrencilerinin, zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırılarak faydalı işlere yönlendirilmeleri amacıyla düzenlediğimiz Kitabım Ol Projesi ile 7 okulda toplam 50 lise öğrencisi, görme engelli bireyler için birer kitap seslendirdiler. Oluşturulan kitap kayıtları Türkiye Görme Engelliler Derneği Muğla Şubesi’ne teslim edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz projenin sonunda, öğrencilere teşekkür belgeleri verildi ve sinema biletleri hediye edildi.

7) Gündoğan mahallesi, Konacık Mahallesi ve Turgutreis Mahallesi’nde toplam 68 tane, 10-20 yaş arası çocuk sahibi olan kadına “Uyuşturucuya Hayır” başlıklı bilinçlendirme eğitimleri verildi ve annelerin sorunları dinlendi.

8) 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü kapsamında, 1987 yılından bu yana, Bodrum’da gerçekleştirilen ilk seminere ev sahipliği yaptık. Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Şükrü Arslan’ın destekleriyle Savcı Hasan Boran Bozdoğan’ın da konuşmacı olduğu seminerimizde, uyuşturucu madde ticaretinin cezaları, Narkotır çalışması, UYUMA projesi ve narkoterör başlıkları işlendi. Ayrıca İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın hazırladığı yarışmada 1. Olan İki Ekmek kısa filmi ile derneğimizin, uzun yıllar uyuşturucu madde kullanıp bırakan bir danışanıyla yaptığı röportaj da izlendi. Seminere öğretmenlerin katılımı yüksekti.

9) Seminerimizin ardından, Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirildi. Bodrum Belediye Meydanı’nda kurduğumuz bir danışma masası ile vatandaşlara broşür dağıtıldı ve soruları cevaplandı.

10) Bodrum’da çocukların yaşadığı mağduriyetlerin hukuki süreçte de tekrarlanmaması için ihtiyaç duyulan bir Çocuk İzlem Merkezi’nin (ÇİM) ilçemize kazandırılması için, Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan ile görüşüldü. Konya ÇİM kurucularından Yılmaz Bey ile temaslarımız devam ediyor.

11) Gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak kalarak, sağlıklı bir sosyal çevrede yetişmeleri amacıyla başlatacağımız “Gençlik Merkezi” projemiz için Yalıkavak’ta çalışmalara başladık. Bu merkezde,Yalıkavak ve Gündoğan’da ikamet eden lise düzeyi öğrencilerinin faydalanabileceği bir kütüphane,ders çalışabilecekleri bir çalışma odası ve tiyatro, müzik, görsel sunum gibi çalışmaları için kullanılacak bir pratik odası ve giderleri dernek tarafından karşılanacak olan kısıtlı bir mutfak bulunacak. Burada gençlere ücretsiz olarak matematik, fizik, kimya, müzik, tiyatro, yabancı dil gibi çeşitli eğitimler de verilecek.

12) 26-29 Ağustos tarihlerinde Bodrum’a gelen NARKOTIR ile birlikte, tırı ziyarete gelen vatandaşlar bilgilendirildi.

13) Bodrum’da spor eğitmenliği yapan 33 yaşındaki erkek şahsın, sentetik bazlı uyuşturucu madde kullanımını bırakarak İstanbul’da bulunan ailesinin yanına dönmesi sağlandı. Bu kişinin uyuşturucu madde kullanımına geri dönmemesi için, derneğin İstanbul’da bulunan üyeleri tarafından yeni bir sosyal çevre yaratma çalışmaları devam ediyor.

14) 21 yaşında eroin ve metamfetamin bağımlısı kadın şahıs ve ailesi ile tedavi ve tedavi sonrası sosyal yaşama kazanım için çalışmalar halindeyiz. Muğla AMATEM için yatış sırası bekliyoruz.

15) Kasım ayı boyunca OASIS’de 0-12 yaş grubu anne babalarına yönelik hazırlanan “Çocukları Cinsel Suçlara Karşı Koruma Eğitimleri” ile 4 hafta içerisinde 73 aileye ulaştık. 30 Kasım Cumartesi günü bu başlıkla hazırladığımız son eğitimimizi gerçekleştireceğiz. Son hafta ile birlikte, toplamda 80 aileye ulaşma hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız.

16) Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı olarak 3 ay öne açılan Kaçakçılık Birimi yetkilileri ile görüştük.