UYUŞTURUCU MADDELERİN ZARARLARI

bed-blanket-blur-1243364

Uyuşturucu maddelerin etkisi en hafif olanlarının dahi, vücuda önemli zararları dokunur. Özellikle uzun dönemli kullanımlarda, uyuşturucu maddelerin vücuda etkileri kalıcı olabilmektedir. Kullanan kişilerin psikolojilerinde de, önemli rahatsızlıklar meydana gelir.
FİZİKSEL ZARARLARI:
– Karaciğer ve böbreklerde; vücuda alınan zehirler, dışarı atımı sırasında çeşitli tıkanmalara, karaciğer yetersizliğine, siroza, kan ve idrar çoğalmasına ,böbrek hastalıklarına ve daha pek çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.
– Sindirim sisteminde ; bulantı, kusma, gastrit, ülser, kanama ve kramplar, ishal, kabızlık ve mide ve bağırsak spazmları görülebilir.
– Bağışıklık sisteminde; vücuda alınan zararlı maddeler bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu virüslere açık hale getirir. Madde kullanıcısı olan kişilerin sağlıklı beslenmediği ve steril olmayan ortamlarda bulunduğu da düşünülünce, bağışıklık sistemi üzerindeki etkiler daha iyi anlaşılacaktır.
– Görme yetisinde; pek çok uyuşturucu madde görsel algıların bozulmasına yol açar. Göz bebeklerinin ani büyüme veya küçülmesi, renk ve parlaklık algısında bozulmalar, mesafe algısında bozulmalar, göz kaslarının felç geçirmesi gibi etkiler yaşanabilir.
– Solunum sisteminde; kronik bronşit,öksürük, solunum yetersizliği, nefes darlığı ve bunlara bağlı olarak kalp atış hızının ani artışları ve ölümler görülebilir.
– Kan dolaşımı üzerinde; uyuşturucu maddenin cinsine göre değişmekle birlikte, vücuttaki kana etkileri oldukça ciddidir. Kan zehirlenmeleri ve kan hücrelerinin sayı ve şekillerinde değişiklikler oluşması bu etkilerden bazılarıdır. Bunun yanı sıra kan pıhtılaşması ve kangrenler bilinen en önemli zararlardandır.
– Beyin ve merkezi sinir sisteminde; uyuşturucunun en önemli zararları burada görülür. Kişinin algılarında bozukluklar, gerçeklik bilincinin yitirilmesi, çeşitli paranoyalar geliştirme, depresyon, sinirlilik, mutsuzluk, saldırganlık, uyku bozuklukları, karar verme yetisinin kaybı,sistemli ve sıralı düşünme yetisinin kaybı, hafıza kaybı, şuursuzluk, halüsinasyonlar görme, hayal ve gerçek ayırdını yitirme,çeşitli akıl ve sinir hastalıkları, uyuşturucu maddelerin en önemli etkilerindendir. Beyin hücrelerinde geri dönüşü olmayan tahribatlar oluşabilir. Kullanılan uyuşturucu maddenin psikoloji üzerindeki etkilerinin silinmesi bazen aylar hatta yıllar süren psikojenik tedaviler gerektirebilir.
– Diğer etkiler; uyuşturucu maddelerin gözle görünür şekilde farkedilen etkilerinden biri de çeşitli deri hastalıklarına ve cilt tahribatlarına neden olur. Uyuşturucu kullanan kişilerin yüzünde büyük akneler ve izler meydana gelir, yaşlarına göre çok daha yaşlı bir görünümleri olur. Ellerde çeşitli deri döküntüleri, enjeksiyon yapıla bölgelerde iltihaplar ve morluklar oluşabilir. Ayrıca uyuşturucu maddenin vücuda burundan çekilerek alınması, koku ve tat duyularında kalıcı hasarlara neden olabilir.
PSİKOLOJİK ETKİLERİ:
Uyuşturucu maddeler genel olarak beynin mutluluk ve ödül merkezi olan serotonin ve dopamin hormonları üzerinde etki eder. Bu etkiler, zamanla hormonların olağan işleyişini bozan yalancı etkilerdir. Beynin normal işleyişi üzerinde önemli etkileri olan uyuşturucu maddeler, çeşitli bilişsel sorunlara neden olur. Başlarda duyulan keyif ve huzur duygusu, yerini ruhsal bir sıkıntıya, depresif duygulara,pişmanlıklara ya da öfkeye bırakabilir. Uyuşturucu madde kullanımı sırasında kişinin nasıl bir psikoloji içerisinde olduğu da, maddenin etkileri açısından önemlidir. Yine de, büyük ruhsal sıkıntılar yaşanması kaçınılma bir sondur. Kişi kendini suçlu ve günahkar hissedebilir, hiçbir şeyin asla eskisi gibi olmayacağını düşünebilir, uyuşturucu maddeye ulaşmak için sevdiklerine zarar verebilir ve akabinde büyük vicdan azapları yaşayabilir, hayatının kontrolünü kaybetmiş olma hissine kapılarak giderek daha umursamaz ve mutsuz hale gelebilir. Madde kullanımı kesilse ve fiziki tedaviler alınsa dahi, uyuşturucu maddelerin psikolojik boyuttaki etkileri senelerce sürebilir.
MADDİ ETKİLERİ:
Uyuşturucu madde satıcıları genellikle, psikolojik olarak boşlukta olan ya da özenen insanlara, bedava olarak ya da çok ucuz fiyatlarla uyuşturucu madde vererek mağımlı hale gelmelerini sağlarlar. Kişi zamanla bu maddelerin daha fazlasına ihtiyaç duyar. Gündelik olarak kullanan bu maddeler, çok ciddi bir ekonomik yük oluşturur. Çoğu durumda kişi böyle bir ekonomik yükün altından kalkamayacak durumdadır. Uyuşturucu madde bağımlısı olan kişinin profesyonel bir iş hayatı olmasının güçlüğünü de düşünecek olursak, kişi bu maddeleri temin etmek için zamanla sahip olduklarını satmaya, sevdiklerinden para almaya, zamanla bu maddeleri temin edecek paraya ulaşmak için çeşitli suçlar işlemeye başlayabilir.Bu ekonomik buhran ne yazık ki, evdeki altınlar için ailesini öldüren, hırsızlık yapan, bedenini satan gençlerin hikayelerini duymamıza neden olmaktadır.

Yorum yazın