UYUMA Uygulamasıyla Yeni Bir Dönem Başlıyor

270120141430449401327

İçişleri Bakanlığı’nın hayata geçirdiği UYUMA projesi ile artık vatandaş da emniyet birimlerine destek olabilecek!

Yerli üretim olan UYUMA uygulaması ile vatandaşlar gördükleri uyuşturucu suçlarını anında polise bildirebilecek. Yapılan tanıtım toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “2018 yılbaşından 25 Eylül’e kadar 15.262 kadar uyuşturucudan tutuklama gerçekleştirdik.Bunun 13.229 u sokak satıcısıdır.” dedi.

Bu mücadelenin sadece yakınları uyuşturucuya bulaşmış vatandaşlarımız ve emniyet birimleriyle değil, 81 milyonun tamamıyla birlikte verilmesi gerektiğini vurgulayan Soylu sözlerine şöyle devam etti; “Gözümüzü kulağımızı dört açmalıyız. Okul önlerinde gezen tiplere, çocuklarımızın arkadaşlarına, çocuklarımızın davranışlarındaki değişikliğe, harçlıklarını nasıl harcadıklarına, sokakta, mahallede varsa metruh binalara girip çıkanlara, duyduklarımıza , ercümle etrafımızda ve çocuklarımızın etrafında olan bitene hep birlikte dikkat etmek zorundayız.” dedi ve uyuşturucu şüphesi uyandıran bir şey görüldüğünde veya duyulduğunda hiç zaman geçirmeden bunu güvenlik birimlerine bildirmenin önemini vurguladı.

Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu (UYUMA)’nu telefonuna indiren vatandaşlar, önce sisteme kaydoluyor. İhbar edenin kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli tutulacağı uygulamada, vatandaşın bu konudaki çekincesi de böylece ortadan kaldırılmış oluyor. Uygulama ile telefonla bir yeri aramaya veya bir yere gitmeye gerek kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde önemli ihbarlar yapılabilecek.

Uygulama hakkında görüşlerini bildiren Yanındayım Derneği kurucu üyelerinden Meliha BAŞKAN ” Türkiye’de narkotik çalışmaları son yıllarda önemli gelişmeler kaydetti. Bunlardan biri de, vatandaşların da desteğinin alınabildiği UYUMA uygulaması olacak. Yapılan tek bir ihbar bile, onlarca kişinin uyuşturucu kullanımını engelleyebilir, gencecik fidanlarımızın hayatlarını kurtarabilir. Biz bu uygulamanın, özellikl suça zamanında müdahele edilebilmesi açısından çok faydalı olacağına inanıyoruz. Uyuşturucu kullanım yaşı bu kadar düşmüşken artık hepimizin bu konuda daha bilinçli olması ve emniyet birimlerine gereken desteği vermesi gerek diye düşünüyorum. Uyuşturucuyla savaşmak toplumsal bir meseledir ve birlikte hareket edilerek çok büyük yol katedilebilir.” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yazın