TEDAVİ OLMAK İSTEYEN BİR PEDOFİLİ NE YAPABİLİR?

tedavi olmak isteyen bir pedofili neler yapabilir

Pedofili, tüm dünyanın birlikte mücadele göstermesi gereken önemli bir sorundur. Bugün cinsel istismara uğrayan 1 çocuğun, gelecekte 10 çocuğu istismar etme olasılığı olduğunu düşşünürsek, bu problemin gelecekte ne kadar ciddi boyutlara ulaşabileceğini ve acilen bir takım çözümler getirilmesi gerektiği anlaşılabilir.Pedofili hem çocuklar ve anne babalar hem de pedofilin kendisi ve yakınları için hayatı zehir eden bir sapkınlık halidir.

Pedofil bireylerin kimliği genellikle bir suç işleyerek yakalanmaları sonucu ortaya çıkar. Bir kişinin pedofil olması sebebiyle bir cinsel suç işlemesi, cezai ehliyeti olmadığı anlamına gelmez. Evet, pedofili bir zihinsel işlev ve hormal boukluğudur ancak bir suç işlendiğinde kişi genellikle tedavi merkezine değil ceza evine gönderilir.
Peki bu bir çözüm müdür ? Ülkemizde ceza evi şartlarının yetersiz olması, yasalardaki bazı açıklar, iyi hal indirimleri gibi nedenlerle, pedofil bireyler birkaç sene hapis yatarak dışarı çıkmakta ve çıktıkları zaman ellerinde olarak ya da olmayarak yeni suçlara imza atmaktadırlar. Çoğu durumda ne yazık ki yeterli cezayı da almazlar ya da aldıkları bu ceza suçu tekrar işletmeyecek kadar korku oluşturmaz. Pedofili, zaten bir çeşit kendine hakim olamama halidir ve hapis yatmış olmak bile bazen bunu değiştiremeyebilir.

Öyleyse yapılması gereken, duruma daha köklü çözümler getirebilmektir. Almanya’da pedofil bireylerin başvurabildiği ve kimliklerini gizli tutan bir tedavi kampanyası başlatılmıştır.Benzer bir uygulama İngiltere’de de uygulanmaya başlasa da, terapistlerin suç duyurusu yapabilmesi hakkı pedofil bireyleri korkuttuğu için Almanya’daki kadar gelişim sağlanamamıştır.

Ülkemizde pedofil bireylerin tedavisi için özelleşmiş danışma merkezleri bulunmamaktadır. Hasta bilgilerinin gizliliği doğrultusunda terapistler, danışanlarının bilgilerini paylaşmama hakkına sahip olmakla birlikte, gerekli görülen durumlarda emniyet güçleri ve savcılık ile hasta bilgileri paylaşılabilir.

Cinsel dürtüleri kontrol altına almak için uygulanabilir birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlar psikodinamik terapiler, bilişsel-davranışı terapiler, ilaç ve kimyasal kastrasyon tedavileridir. Psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte yürütüldüğü bütünsel tedaviin daha etkili sonuçlar verdği bilinmektedir.
Pedofili yaşam boyu süren ve kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır.Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, kontrol altına alınması mümkündür. Pedofil bireyler , parafiller ve farklı cinsel yönelimler üerine uzmanlaşmış, araştırmalarını vu tip alanlarda yapmış uzman psikoterapistlere başvurabilir, gerekli görüyorlarsa ilaçla hormon seviyelerini azaltma yoluna gidebilirler.

Yorum yazın