SOSYAL MEDYANIN ETKİLERİ

iphone-410324

Her geçen gün artan teknolojik gelişmeler ve internet erişimine kolaylığın artması ile beraber, sanal dünyada 7den 70e pek çok insan aktif rol oynayabiliyor. Kullanım kolaylığı çocuklar ve ileri yaştaki bireyler için bir avantaj olsa da bazı durumlarda bu durumun bir dezavantaja dönüştüğünü görüyoruz.

Sanal ortamda kişilerin kimliğini kolaylıkla gizleyebilmesi imkanı kötüye kullanıldığında, şantajdan hakarete, sözlü tacizden cinsel istismara kadar pek çok suçun önünü açıyor.

Türk Ceza Kanunu’nda yer bulan ve internet dünyasında işlenmeye müsait olan suçlardan bazıları şu şekilde;
Şantaj
Tehtid ve hakaaret
İntihara Yöneltme
Verilerin izinsiz kaydedilmesi
Verilerin izinsiz olarak çoğaltılması ve paylaşılması
Dolandırıcılık
Haberleşme gizliliğinin ihlali
Özel hayatın gizliliğinin ihlali
Suç işlemeye tahrik
Müstehcenlik ve fuhuş
Çocukların cinsel istismarı
Cinsel taciz

Öncelikle konuyu çocukların cinsel istismarı açısından ele aldığımızda, görüyoruz ki sosyal medya doğru kullanılmadığı takdirde çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Sanal oyunlar üzerinden çocuklarla tanışma fırsatı yakalayan istismarcılar, kimliklerinin gizli olmasının da verdiği cesaretle cinsel suçlar işleyebiliyor. Çoğu durumda sanki çocukların yaşıtı gibi davranan suçlular bu şekilde onlarla daha kolay kaynaşabiliyor. Durumun takibinin zor olması da onlar için bir avantaj haline geliyor tabi ki…

Oyunlarda sunulan bazı imkanlardan faydalanmak isteyen çocuklar, istedikleri imkanı onlara vermeyi vaad eden kişiler için bilgisayar kameralarını açarak özel hayatlarını sergileyebiliyor. Benzer şekilde çocuk ile ya da çocuğun bilgisayarı ile ilgili bazı bilgileri ele geçiren bir istismarcı, bunu bir tehdit unsuru olarak kullanabiliyor.

Burada ebeveynlere çok fazla görev düşüyor. Çocuğumuzu sokaktaki kötülüklerden ne kadar korumaya çabalıyorsak, sosyal medya için de aynı hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Artan internet kullanımı ile beraber belki de sokaklardakinden daha tehlikesi bir hayat, sanal dünyada çocuklarımızı bekliyor. Ebeveynler mümkün olduğu kadar çocuğun kullandığı sosyal medya hesaplarını bilmeli, girdiği, üye olduğu siteleri takip etmeliler.Ancak bunu yaparken çocuğa, özel alanlarına müdahale edildiği hissini yaşatmamak çok önemli. Çünkü böyle bir duyguya kapılan çocuklar, özellikle ergenlik çağında olanlar,bu durumu kendi hakimiyet alanlarına bir saldırı olarak görerek aileye karşı kendilerini kapatabilirler.

Mümkün olduğu kadar çocuğun özel alanlarına saygı göstererek, onu internetteki kötülüklerden korumalıyız. Okullarda çocuklara sosyal medya kullanımına dair eğitimlerin verilmesi de işte bu yüzden hayati önem taşımaktadır. Ülkemizde bu yönde çalışmalar ne yazık ki yeterli düzeyde olmadığı için , sosyal medya kullanımına dair çocukları doğru yönlendirmek öncelikle anne babalara düşmektedir.

İnternet dünyası erkeklerin kendini kadın, kadınların erkek olarak tanıtabildiği, gençlerin yaşlı yaşlıların genç gibi konuşabildiği bir dünya. Hal böyle olunca kişiler kendilerini koruyabilmek adına bazı önlemler almaya gitmelidirler. Güvenmediğimiz,tanımadığımız kullanıcılarla kişisel bilgilerimizi paylaşmamak, güvenli olmayan sitelere girmemek gibi…

Kadınlar da ne yazık ki internet dünyasında cinsel istismara uğruyor. Her kadın mutlaka bir sosyal medya hesabı üzerinden en az 1 defa sözlü tacize uğramıştır.
Sadece kadınlar için değil erkekler için de benzer tehlikeler her zaman vardır. Cinsel taciz ve istismar nasıl gerçeklikte bir suç ise, sanal alemde de bir suç olarak kabul edilir ve kanunen cezai yaptırımları vardır. Bu konuda haklarımızı bilmeli ve gerekli durumlarda suç duyurunda bulunmaktan çekinmemeliyiz

Yorum yazın