RAKAMLARLA CİNSEL İSTİSMAR

smilies-1607164

Yaşanan çoğu cinsel suç vakasının bildirilmiyor ve dolayısıyla kayıtlara geçmiyor olması nedeniyle, istismar ve tecavüz konularındaki rakamlar bizlere kesin bilgiler veremiyor.( Burada yer alan rakamlar yaklaşık olarak kabul edilen rakamlardır.)

Ülkemize baktığımızda:– Türkiye’de kadınların % 38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde fiziksel veya cinsel şiddetten birine maruz kalıyor.

– Cinsel suça maruz kalan çocuk sayılarına bakıldığında, 2015 yılında İstanbul 1324 ile birinci, İzmir 736 ile ikinci, Adana ise 528 ile üçüncü sırada.

– Evli kadınların % 12’si cinsel şiddet yaşıyor. Ayrıca kadınları fiziksel ya da cinsel olarak istismar eden erkeklerin % 83’ünü de eşler oluşturuyor.

– Erken yaşta evlenen kadınların yarısı fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalırken, 18 yaşından sonra evlenenlerde bu oran 3’te 1’e iniyor.

– Her 10 kadından 3’ü ise hayatında en az 1 kez telefonla aranma, kısa mesaj, mektup ya da e-posta yoluyla taciz ediliyor.

– Son 15 yılda 241 polis, 91 asker, 15 korucu, 45 gardiyan tecavüzden yargılandı. Fakat hiçbiri ceza almadı.

– TUIK verilerine göre cezaevinde cinsel suçlardan dolayı hüküm giyen faillerin % 34 ü ilköğretim mezunu.

– Tecavüze uğrayanların yüzde 50’si 18 yaşının altında.

– Ensest mağduru olan çocukların %55 i 5 – 10 yaş arasında. % 40’ı ise 10- 16 yaş arasında. Ensest olaylarında faillerin % 70 i sırasıyla öz baba, amcalar enişteler, ağabeyler, dedeler ve dayılardır.

– 15 yaşından önce cinsel istismara maruz kalan kadınların failleri ise % 29’u baba, üvey baba, erkek kardeş, ağabey, dede, amca,dayı ve bunların dışında kalan erkek akrabalardan, yüzde 38’i yabancılardan, yüzde 15’i komşulardan oluşuyor.
– Cinsel saldırganların % 75’i tanıdık biri.

– Acil yardım hattını arayan kadınlardan % 57’si fiziksel şiddete,%46,9’u cinsel şiddete,% 14,6’sı enseste ve %8,6’sı tecavüze maruz kaldı.

– Türkiye genelinde fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalmış kadınların büyük bir çoğunluğu (%89) kurum ya da kuruluşlara başvurmamış. Şikayetçi olmama sebepleri ise; korku, suçun cezasız kalacağını düşünmeleri, dışlanma, aile birliğinin bozulması ve kendilerine inanılmayacağı endişesi…

– Türkiye’deki cinsel suçların% ’65 i çocuklara karşı işleniyor.Saldırganların % 85’ı ise çocukların tanıdıkları biri.

Dünya geneline baktığımızda ise, ekonomi ve hukuk sistemleriyle öne çıkan, refah seviyeleri ülkemize göre daha yüksek seviyede olan bazı ülkelerde bile durum çok da farklı değil. Açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kadınlar daha çok tecavüze maruz kalırken, listenin son sırasında ise Suudi Arabistan yer alıyor.

1980 yılına yani oldukça yakın sayılabilecek bir geçmişe kadar tecavüzün suç bile sayılmadığı bir ülke olan Fransa’da her yıl 75.000 kadar tecavüze uğruyor.

Amerika ise dünyada tecavüz vakalarının en fazla yaşandığı ülke.Tecavüze uğrayanların %10 u erkek. Her 6 kadından biri ve her 33 erkekten biri tecavüze ya da tacize uğramış durumda. Üstelik bu olayların önemli bir kısmı aile içinde yaşanıyor.

Avrupa’da ise tecavüzün ve cinsel istismarların en sık rastlandığı ülke olarak İsveş karşımıza çıkıyor.Ne yazık ki bu gelişmiş ülke de bile kadınların %25 i tecavüze ve tacize uğruyor.

Azerbaycan’da oldukça düşük sayılarda olan tecavüz vakalarında 2003 yılında 49 kişi mağdur olurken, 2010 yılında bu sayı büyük bir düşüşle 16’ya geriledi.

Kadına yönelik şiddet verileriyle birlikte bakıldığında ise en yüksek rakamları Etiyopya’da görüyoruz. Kadınların %60 ı cinsel istismara uğruyor ve henüz 11 – 12 yaşındaki kız çocukları kaçırılarak zorla evlendiriliyor.

Yorum yazın