PEDOFİLİYLE SAVAŞMAK İÇİN ANNE BABA OLMAYI BEKLEME

pedofiliyle savaşmak için anne baba olmayı bekleme

Hayatımıza teknoloji ve internetin girmesiyle birlikte, hepimizin öncelikleri değişti. İnsanlık hızlı bir değişim çarkının rüzgarına kapıldı. İçinde bulunduğumuz internet çağında, artık hepimizin bir akıllı telefonu ve en az bir tane de sosyal medya hesabı var. Artık bilgi, parmaklarımızın ucunda. Dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olabiliyor, bir amaç etrafında birlikte hareket edebiliyoruz. Sosyal medya ve iletişim araçlarının aktif kullanımı sayesinde daha çok insana ulaşabiliyoruz.

Peki bu ne demek?

Eğer teknolojik gelişmeleri iyi yönde kullanmayı tercih edersek, kitlesel olarak çok faydalı işlere de imza atabiliriz. Toplumsal meselelerle ilgili daha çok insana ulaşabilir, bilgi paylaşımı yapabilir ve birlikte hareket edebiliriz. Bu nedenle Sivil Toplum Kuruluşları da bundan 30 40 sene öncesine göre çok daha aktif ve çok daha güçlü.

Dünya çapında bir problem olan pedofili de, işte bu kitlesek gücü kullanarak ve ancak birlikte hareket ederek çözüme kavuşturulabilir. Bizler genellikle sosyal medyada eğlenceli ve güzel içerikler görmeyi ve paylaşmayı tercih ederiz. Yine de bir insan olarak yapmamız gereken sosyal görevlerimiz olduğunu da unutmamak gerekir. En azından pedofili ve cinsel suçlarla ilgili olarak okuduğumuz haberlerde tepkimizi gösterebilir, paylaşarak daha çok insanın farkındalık kazanmasına yardımcı olabiliriz. Burada oldukça önemli olan ve dikkat edilmesi gereken şey şudur; insanlar sıklıkla gördükleri ve duydukları şeylere karşı normallik algısı oluşturma eğilimdedir. Bu yüzden artan cinsel suç haberlerina karşı bir süre sonra “önemsememe” durumu oluşacağını düşünenler olabilir.Fakat bir tecavüz haberini paylaştığınızda, bu insanların dikkatini çekebilir. Fakat aynı haberi, olaya karşı tepkinizi ve düşüncelerinizi belli eden notlarla paylaştığınızda daha çok insana ulaşacaktır ve dikkat çekecektir.

Pedofili hastalığı/suçu, sadece çocuk sahibi anne babaları ilgilendiren bir konu değildir. Çocukları her türlü istismara, şiddete ve kötülüğe karşı korumak hepimizin görevidir. Bugün pedofil bir bireyin tacizine uğrayan bir çocuk, büyüdüğü zaman potansiyel bir cinsel suçlu olabilir. O da bir çocuğu ya da yetişkini böyle bir suçta mağdur edebilir. Bu en kötü senaryolardan biridir ve bu kesinlikle olacak diye bir kural yoktur. Ancak yaşanması kaçınılmaz olan birşey vardır ki, o da cinsel istismara uğramanın, psikolojik açıdan atlatılması zor travmalara yol açtığıdır. Hele ki bir çocuk için bu durum çok daha vahim sonuçlar doğurabilir. Cinsel suçlara maruz kalan çocuklar ne yazık ki, psikolojik olarak problemler yaşayan ve sağlıklı ilişkiler kuramayan insanlar olarak toplumdaki yerlerini alırlar. Görüldüğü gibi bir çocuğun cinsel istismarı, sadece anne babayı değil tüm toplumu ilgilendiren bir sorundur.

Olaya bir başka açıdan bakmayı deneyelim bir de… Örneğin tanıdığımız bir ailede, çocuğun istismar mağduru olduğunu düşündürtecek hallerini görüyoruz. Belki aile farkında olmayabilir fakat çocuğun ev içinde ya da yakın çevresinde yaşadığı büyük bir problemi olabilir. Çocukların cinsel istismarları, korkutup sindirilmelerinin daha kolay olması sebebiyle anlaşılması ve farkedilmesi daha zor olan vakalardır. Ayrıca insanlar, yakınları için bu tip şeyleri “yakıştırmama,konduramama” eğilimi içindedirler. Bu yüzden belki de bizim gözlemlediğimiz belirtiler sonucu, bir çocuğun hayatı kurtulabilir. Benzer bir şekilde, örneğin komşumuzun çocuğuna ciddi ölçüde dayak attığını görüyor ya da duyuyorsak, kapımızı ve kulağımızı kapamak yerine, sorumlu bir insan olarak derhal emniyet güçlerine haber vermeliyiz. İnsanların ev ve aile yaşantılarına müdahelede bulunmadan ancak, gerekli durumlarda sorumlu davranarak pek çok sorunun önüne geçebiliriz.

Pedofil bireyler, kendilerini çok iyi gizleyen insanlardır. Bu nedenle ancak bu konuda bilinçli bir gözle insanlara bakabilirsek onları ayırt etme şansı yakalayabiliriz. Örneğin bir parkta oturuyoruz, dinleniyoruz ya da bir cafede arkadaşlarımızla birlikteyiz. Bir adamın uzaktan bazı çocukların fotoğraflarını çektiğini gördük ve anne babalar da bu durumun farkında değil. Adamın çocukları dikkatle gözlemlediğinden veya fotoğraflarını çektiğinden eminsek, güvenlik görevlisine ya da varsa yakınlardaki bir polise durumu haber verebiliriz. Anne babalara haber verebiliriz diye bir önerme yapamıyoruz çünkü yanlış anlaşılma olması halinde bir adamın suçsuz yere lincine neden olabiliriz. Burada anlatmak istediğimiz, etrafımızdaki tüm çocukları bu tip suçlardan koruyacak bir bakış açısına ve gözlem yeteneğine sahip olmamız gerektiğidir.

Sinemaya, cafeye, alışverişe gitmek çok güzel ve eğlencelidir. Keyifli vakitler geçiririz. Fakat bazen de, cinsel suçlarla ilgili olarak Sivil Toplum Kuruluşları’nın ya da derneklerin düzenlediği yürüyüşlere ya da etkinliklere katılabiliriz. Bu konularda duyarlı olmak için, mağdur veya mağdur yakını olmak zorunda değiliz. Bilgilenerek ve bilgilendirerek çok büyük faydalar sağlayabiliriz.

Kısacası, tüm dünyanın ortak bir sorunu olan pedofili ve çocuğun cinsel istismarı için anne baba olmayı beklemeyelim. Keşke biz gözümüzü kulağımızı kapattığımız zaman bütün bu sorunlar da son bulsa fakat ne yazık ki tek çaremiz daha fazla görmek, daha fazla duymak… Etrafımızda olup biten olaylara karşı tepki göstermeli ve bir çocuğun tüm insanlığa emanet olduğunu unutmamalıyız.

   Kitlesel olarak yapılan ayaklanmalar bir ülkenin yasalarını bile değiştirebilecek güçteyken, bizler bir çocuğun tecavüze uğraması karşısında asla sessiz kalmamalıyız.

Yorum yazın