MADDE KULLANIMI NASIL ANLAŞILIR?

UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI İÇİN

Madde bağımlılıklarında üzerinde önemle durulması gereken konu, erken teşhis ve farkındalıktır. Bu konuda bağımlıların yakınlarına bazı görevler düşmektedir. Öncelikle madde kullanan bir kişide görülebilecek belirtileri bilmek gerekir.Erken teşhis için gözlenebilecek belirtiler şunlardır ;
– Aşırı uyku düşkünlüğü ya da uyku bozukları, uykuya dalmada güçlük çekilmesi
– Tik haline gelen burun çekmeler, burunda kanama ve akıntılar
– Pelteklik, kekemelik, konuşma güçlükleri, anlamsız cümleler kurma
– Dalgınlık ve şuursuzluk hali, tepkisizleşme, durgunluk
– Normal olmayan sinirlilik ve asabiyet, ani öfke patlamaları, nedensiz saldırganlıklar
– Terleme, titreme, sıcak basması ya da üşüme nöbetleri
– Göz bebeklerinde genişleme, gözlerde kızarıklık ve göz damarlarının belirginleşmesi
– Mide ve bağırsak problemleri, sebebi bulunamayan kabızlık veya ishal
– Vücutta denge kaybı, yürüme ve hareket etmede çeşitli bozukluklar
– Ani kilo kaybı
– Kalp ritim bozuklukları, solunum yetersizliği,kronik bronşit ve öksürük, göğüste şiddetli ağrılar
– Ani duygu durum değişiklikleri, içe kapanma, iletişim kurmak için isteksizlik
– İlgisizlik, başarıda düşüklük, kişisel bakıma dikkat etmeme
– Paranoyak düşüncelere bağlı olarak çeşitli takıntılar geliştirme
– Yorgunluk, bitkinlik, bağışıklık sisteminde bozukluklar
– Saçma konuşmalar, hayal alemini gerçek sanma
– Şiddetli kas ağrıları ve kramplar
– Bayılmalar
– Aşırı para harcama durumu
– Kullanılan maddeye ait kokular, beden kokusu
– Kaşıntı krizleri, deride çeşitli iltihaplar
– Vücutta çeşitli izler ( örneğin enjeksiyon yerlerindeki morluklar), yüzdeki çökme, göz altlarının morarması, dudak kuruluğu, beniz solgunluğu ya da yanaklarda normal dışı kızarıklık hali
– Suç işleme eğilimi, arkadaş çevresinin değişmesi, evden uzaklaşma
(Bazı bilgi kaynaklarında uyuşturucu maddenin türüne göre görülebilecek etkiler ayrı ayrı olarak düzenlenmiştir. Fakat kişinin biyolojik durumu, sahip olduğu hastalıklar, psikolojik durumu gibi değişkenler, kullanılan uyuşturucu maddenin spesifik etkilerinde de değişikliklere neden olabilir. Bu nedenle biz burada görülebilecek belirtileri genel olarak belirtmeyi uygun bulduk.)
Görüldüğü gibi, belirtiler aslında oldukça net bir şekilde bağımlılığı ortaya koyabilecek niteliktedir. Bu nedenle çocuk/genç ile yakından ilgili olan ebeveynlerin ve eğitim personellerinin, uyuşturucu madde kullanımını farketmemesi çok zordur. Tedavi süreci kullanılan maddenin cinsine ve kullanım süresine, birden çok maddenin kullanılıyor olmasına, yaşa, kişinin biyolojik ve psikolojik durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı ilerlemiş bağımlılıklarda kişinin bir tedavi merkezine yatışı da gerekebilir. Uyuşturucu madde tedavisi için zor ya da kolay demek yanlış olacaktır çünkü bu durum kişiden kişiye ve şartlara göre değişir. Ancak her şekilde, erken teşhişin hayati bir önemi olduğunu vurgulamak gerekir.
Madde kullanımını anlamanın en kesin yolu idrar testi ve saç testidir. İdrar testleri son 3 gün içerisinde, saç testleri ise son 3 ay içerisinde kullanılan uyuşturucu maddeyi tespit etmektedir. Saç testi bu anlamda daha kesin sonuçlar vermesiyle birlikte daha pahalı olan bir testtir. İdrar numunesinde ecstasy için 48 saat, esrar için 4 gün, kokain için 48 saat, LSD için 36 saat ve eroin için 4 gün sonra tespit gerçekleştirilir. Alınan madde miktarına ve bireysel bazı özelliklere göre tespit edilebilme süresi farklılık gösterebilmektedir.

Yorum yazın