İSTİSMARA UĞRAYAN BİR YETİŞKİN NE YAPABİLİR ?

beach-beautiful-dawn-40192

“Öncelikle altına çizerek belirtmemiz gereken bir nokta var ki, YAŞADIKLARINIZ SİZİN SUÇUNUZ DEĞİL. Kendinizi suçlu hissetmemelisiniz, çünkü siz suçlu değil, mağdur ve GÜÇLÜ durumundasınız.”

Giyilen bir kıyafet, gece geç bir saatte sokakta olmak, makyaj yapmak ya da topuklu ayakkabı giymek… Hiçbir şey bir cinsel suçu haklı çıkaramaz.

Cinsel istismar,cinsel taciz , cinsel saldırı, her gün yüzlerce insanın başına gelen bir durum ne yazık ki… Haklarımızı ve yapabileceklerizi bilmek , cinsel suçları önlemede bizim en büyük silahımız. Bu tip durumlarla karşı karşıya kaldığımızda yapmamız gerekenleri bilmek, hukuki süreçlerde de bizi güçlü kılacaktır.

Kayda geçen vakalarda dikkat çeken hususlardan biri de, mağdurun, cinsel suçu görmezden geldiği zaman sona ereceğini düşünmesidir. Öte yandan iş yerinde sözlü olarak sarkıntılık yapan bir çalışma arkadaşı ya da şefin bu hareketini görmezden gelmek, durumu daha ileri boyutlara taşımaktan başka bir şeye yaramayacaktır.

Sözlü bir tacizle karşılaştığımızda, durumun gerektirdiği şekilde tacizciyi kesin ve sert bir dille uyarmayı ertelememeliyiz. Tepkisiz kalındığı sürece istismarcıya cesaret verdiğimizi unutmayalım.

Fiziksel temasta bulunulması suretiyle bir cinsel suça maruz kaldığımızda ise, vakit kaybetmeden durumu rapor etmemiz çok önemlidir. Böyle bir durumda mümkünse yıkanmamalı, vücutta suça dair olan izler silinmeden yetkili bir kurumdan tıbbi rapor almaya gayret etmeliyiz. Suç sırasında üzerimizde bulunan eşyaları ve kıyafetleri yıkamadan saklamalıyız. Olay yerinde bulunan eşyaların yerlerini değiştirmemeli, bunların da delil olarak kullanılabileceğini unutmamalıyız.

Vakit kaybetmeden şikayette bulunmak, suçun ispatı için yapılan çalışmalarda hayati önem taşır. Eşi ya da başka biri tarafından tecavüze uğrayan bir kadının ya da kız çocuğun kesinlikle yıkanmadan, ilk 48 saat içinde fiziksel rapor için savcılık ve hastaneye başvurması gerekir. Bazı durumlarda mahkeme, savcılık ve hastane raporunu yeterli bulmayarak ayrıca bir de adli tıp raporu da ister.

Cinsel istismara maruz kaldığımızda , bulunduğumuz konumu değiştirmeme fırsatımız varsa polis ya da jandarmayı olay yerine çağırarak, ya da bizzati olarak polis veya jandarmaya başvuru yaparak suçu kayıt altına aldırmalıyız.

Kimi durumlarda 6 aylık bir şikayet süresi vardır. Bu süreyi geçirmeden hukuki işlemleri başlatmalıyız.

Yakınlarımıza durumu bildirerek onlardan yardım istemekten çekinmemeliyiz. Cinsel bir suça maruz kalmak hem fiziki olarak hem de ruhsal olarak kişiyi yoran bir süreçtir. Bu dönemi tek başımıza atlatmak zorunda değiliz. İzin verin, sevdikleriniz de sizin yanınızda olsun.

Çoğu istismarcı mağdurun sessiz kalacağı düşüncesinden cesaret alarak bu suçu işler. Sessiz kalmayın ve muhakkak hukuki süreçleri başlatın. Eğer cinsel bir suça maruz kaldıysanız sizin beyanınız ve alabileceğiniz raporlar, hukuki süreci sizin için kolaylaştırır. Unutmayın ki yasalar sizin yanınızda. Şikayet davası açmakla yetinmeyip, tazminat davası da açarak haklarınızı arayın.

Suçlular sadece fiziki olarak zarar verdiklerinde değil, sözlü olarak sarkıntılık yaptıklarında da ceza alırlar. Bu konularda haklarınızı okuyun ve konuya hakim olun. Şikayetçi olmak için fiziksel bir saldırı mağduru olmayı beklemeyin. Unutmayın ki kişiyi rahatsız eden en ufak bir cinsel yönelim hali bile, yasalar önünde bir suç olarak değerlendirilir. Sizi sözlü olarak, telefon ya da internet üzerinden rahatsız eden bir kişi hakkında uzaklaştırma kararı da çıkartabilirsiniz.

Ülkemizde cinsel suçlara ilişkin cezalar, ilgili kanunlarda açıkça belirtilmiştir ve Türkiye’de bu cezalar pek çok ülkeye göre daha ağırdır. Hakkınızı ararken kanunların sizden yana olduğunu ve ayrıca çeşitli kuruluşlardan ve sivil toplum örgütlerinden de destek alabileceğinizi unutmayın.

En başta da belirttiğimiz gibi, siz mağdur durumdasınız ama güçsüz değilsiniz. Cinsel suçlara karşı verilen savaşta sessiz kalmak kendiniz ve diğer potansiyel mağdurlar için yapabileceğiniz en büyük kötülük olur.

Lütfen bu durumlarda ilgili kurumlara başvurmaktan çekinmeyin.
“Polis 155
Jandarma 156
Aile, Kadın, Çocuk, Engelli ve Sosyal Danışma Hattı ALO 183″

Yorum yazın