GENÇLERLE GURUR DUYDUK …

IMG_6636

Yanındayım Derneği olarak uyuşturucuya karşı başlattığımız mücadelemizde, kişilerle yaptığımız birebir çalışmaların haricinde, çeşitli sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bu amaçla doğrultusunda, okullarla, öğrencilerle, anne babalarla, çeşitli kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleri ve aktivistlerle biraraya geliyoruz.

Kitabım Ol projesi, “Gözlerini kapat ve kalbini aç” sloganıyla yola çıktığımız bir kitap okuma çalışmasıdır. 7 liseden 50 öğrenci ile başladığımız bu projede, her öğrencimiz birer kitap seslendirdi ve oluşturulan kitap kayıtları Türkiye Görme Engelliler Derneği’ne teslim edildi.

Amacımız, genç arkadaşlarımız çıkar gözetmeksizin toplum yararına birşey yapmayı deneyimlemeleri, takdir edilmenin ve faydalı bir iş yapmanın sevincini yaşamaları, görme engelli arkadaşları ile empati kurabilmeleri ve kendi sağlıklarına dikkat etmelerinin bilincine varmalarıydı.

6 Mayıs 2019 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz törende, öğrencilere teşekkür sertifikaları ve ödül olarak da sinema biletleri verildi. Törende söz alan öğrencilerin konuşmalarından birkaç cümleyi sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz;

“…Hepimiz lise öğrencisiyiz, 15 – 16 yaşındayız. Ama bu proje sayesinde birilerinin hayatına dokunabildiğimizi farkettik. Gerçekten işe yarar bir şey yaptığınızı gördüğünüzde , her şeyi daha farklı algılamaya başlıyorsunuz…”

“…Bizim bugün göz olduğumuz insanlar, belki de yarın bize kulak olurlar. Bu dayanışma sonsuzdur, bu dayanışma bizi eksiksiz kılar. Bir yerlerde, bizler gibi dayanışma içinde olan ve bize insan olduğumuzu hatırlatan herkese çok teşekkür ederim…”

“…Biz hiç tanımadığımız insanlar bir şeyler yaptık. Umarım bunu diğer arkadaşlarımız da yapar. Bu projenin daha da büyümesi isteriz. Yanındayım Derneği’ne çok teşekkür ederim.”

Bunlar çocuklarımızın duygu yüklü konuşmalarının sadece küçük bir bölümü. Gençlerimiz bizi onurlandırdı, gururlandırdı, gelecek için umut dolduk hepimiz…

Kitabım Ol projesi gelecek okul döneminden itibaren Bodrum’da bulunan her lisede uygulanmaya devam edecek. Bu çalışmayı her yıl tekrarlanan bir gelenek haline getirmek istiyoruz.

Bizlere destek olan Bodrum Kaymakamlığı’na , Bodrum Belediyesi’ne ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başta olmak üzere, tüm öğretmenlerimize ve geleceğimizin teminatı olan pırıl pırıl gençlerimize yürekten teşekkür ediyoruz

Kent haber : https://kenttv.net/gorme-engelliler-icin-kitap-seslendirdiler

Bodrum haber : https://bodrumhaber.com/gorme-engelliler-icin-kitap-seslendirdiler/

Yorum yazın