ÇOCUĞA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMARDA HUKUK NASIL İŞLER?

yetişkinler için hukuki süreç

Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesinde düzenlenen “çocuğa karşı işlenen cinsel suçlar” başlığı altında, basit cinsel istismar ve nitelikli cinsel istismar konuları açıkça işlenmiştir.
Ülkemizde hukuk sisteminin işleyişi konusundaki bilgisizlik ve adalete dair güvesizlik , pek çok istismarın saklı kalmasındaki en büyük etkenlerden biri. Özellikle ebeveynlerin hukuk sisteminin işleyişi, böyle bir suç unsuruyla karşı karşıya kaldıkları zaan yapmaları gerekenler hakkında az çok bir bilgiye sahip olmaları gerekir.
Bir çocuğun cinsel ya da başka türlü herhangi bir istismarı söz konusu olduğunda, ilk önce yapılmaı gereken durumun 155 Polis, 156 Jandarma ya da Alo 183 hattı aranarak bildirilmesi gerekir. Bilindiği halde bildirimi yapılmayan suçlarda, bildirmeyen kişi hakkında da 1 yıla kadar hapis cezası istenebilir. Bu durum bildirmeyen kişinin kamu görevlisi olması halinde 18 ay olarak düzenlenir.
Çocuğun nitelikli cinsel istismarı durumunda, yani vücuda organ ya da sair bir cisim sokulması durumunda, özellikle ilk 24 saat çok önemlidir. Çocuğun bedenindeki istismar bulguları kaybolmadan, savcılığa başvurulması ve gerekli tıbbi raporların alınması gerekir. Suç sırasında çocuğun üzerinde bulunan kıyafetlerin ve suç mahallinde suça dair değerlendiriebilecek delillerin de, başvuru sırasında teslim edilmesi gerekir. Bu deliller Adli Tıp Kurumu tarafındann incelenecektir. Mesai saatleri dışında olunması ya da savcılığa erişimin mümkün olmaması halinde ise,bağlı bulunan ilçenin karakoluna başvurularak suç duyurusunda bulunulmalıdır.
Vakit kaybetmeden Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM)’e başvurularak, mümkünse çocuk banyo yapılmadan tıbbi muayene görmesi sağlanmalıdır. Muayene için mutlaka çocuğun rızası gereklidir. Çocuk asla muayene için zorlanmamalı ve korkutulmamalıdır. Bir uzman psikolog ya da pedagog eşliğinde, çocuğun bu evreden en az ruhsal hasarla çıkması sağlanmalıdır. Çocuğun ifadesi de ÇİM’ de alınmalıdır. Eğer yaşanılan bölgede bir Çocuk İzlem Merkezi yoksa , aynı işlemler Çocuk Şube Müdürlüğü’nde de yapılabilir. Çocuğun ifadesi mutlaka sesli ve görüntülü kayda alınmalıdır.
İşlemler sırasında çocuğun psikolojiik sağlığı için bir tedbir alınmamışsı, çocuk savcılığına ya da çocuk mahkemesine ihbarda bulunulabilir.

Yorum yazın