CİNSEL SUÇLAR DNA’YI DEĞİŞTİREBİLİR

dna-2075143_640

DNA üzerinde yapılan çalışmalar insanlığa yeni bilgiler sunmaya devam ediyor… Harvard Üviversitesi’nin yayınladığı bir çalışmaya göre, cinsel tacize uğrayan insanlar, bu travmayı genleriyle birlikte doğacak çocuklarına aktarabiliyor.

Araştırmada 22’si cinsel taciz mağduru olan toplam 34 erkeğin spermleri üzerinde çalışıldı. Tacize uğrayan erkeklerin DNA’larında 12 bölgede metilasyon kısalması görüldü. Kısaca, bu kişilerin genetik kodlarında belirgin kimyasal farklılıklar meydana gelmişti.                                                                                             

Henüz başlangıç aşamasında olduğu belirtilen araştırmada, fareler üzerinde yapılan deneylerde de, sperm hücresi metilasyonunun yavru farelerde de görüldüğü ortaya çıktı. Araştırma ekibinde yer alan Dr. Gladish bu durumu, ” Genleri ampüller olarak düşünelim. DNA metilasyonu, her ışığın ne kadar güçlü olacağını belirleyen ve dolayısıyla hücrelerin nasıl fonksiyon göstereceğini etkileyen bir ışık kısıcı cihaz gibidir.” şeklinde açıkladı.

Anne babaların yaşadığı travma ve stres bozukluklarının çocukları da bir şekilde etkilediği biliniyordu. DNA üzerinde yapılan bu kapsamlı araştırmalar, cinsel taciz sonrası travmaların etki düzeyi hakkında bizlere daha çok bilgi verebilecek. Ayrıca yapılacak DNA testleriyle travma yaratan durumun ne zaman meydana geldiğinin de saptanabileceği tahmin ediliyor.

Yorum yazın