BODEB 2019 Projeleri

Bodrum’daki derneklerin birbirleriyle iletişimi sağlayarak ilçe için yararlı projeler üretmek amacıyla oluşturulan Bodrum Dernek Başkanları Platformu (BODEB), 5 ana proje belirledi. Dün yapılan toplantı ile 5 ana projenin görev dağılımı yapıldı.

Oasis AVM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya ilçedeki çeşitli derneklerin başkanları katıldı. Toplantıda derneklerden gelen fikirler doğrultusunda oluşturulan 5 ana projenin sunumu yapılıp görev dağılımları gerçekleştirildi. Sunumu yapan Yanındayım Derneği Başkanı ve BODEB Çalışma Grubu Komite Üyesi Buse Tekgül Gümüş, hazırlanan ‘Bodrum’a Hoşgeldiniz Tabelası’, ‘BODEB Hatıra Ormanı ve Karbon Ayak İzi Silinmesi’, ‘Seyir Terası’, ‘Kıyı Temizliği’ ve ‘Eğitim Zirvesi’ projeleri hakkına detaylı bilgiler aktardı.

Toplantı hakkında Kent Haber’e konuşan Buse Tekgül Gümüş, “BODEB Bodrum Dernek Başkanları Platformu olarak kuruldu. Bu bizim 4’üncü toplantımız. BODEB’in amacı ilçedeki STK’ları, dernekleri bir amaç etrafında bir araya getirerek projelerimizi gerçekleştirebilmek. Bu toplantımızda dernek başkanlarımızdan gelen ve tüm Bodrum halkını ilgilendiren projeleri tartışacağız. Oluşturduğumuz formlarla gelen fikirler doğrultusunda 5 ana projeyi belirledik. Bugünkü toplantımızda bu 5 projenin de görev dağılımını yapıyoruz” dedi.

5 ana projenin neler olduğundan da bahseden Gümüş, şu bilgileri verdi:

“İlki ‘Bodrum’a Hoşgeldiniz Tabelası’ olacak. İlçeye gelen turistleri karşılayan güzel bir tabela yapmak, yaptırmak istiyoruz. İkincisi ‘BODEB Hatıra Ormanı ve Karbon Ayak İzi Silinmesi Projesi’ olacak. BODEB Hatıra Ormanı adıyla ilçeye güzel bir orman kazandırmaya çalışacağız. Üçüncüsü Antik Tiyatro önüne ‘Seyir Terası’ yapılması. Antik Tiyatro’nun önünden geçerken hepimiz görmüşüzdür, orada fotoğraf çektirmek isteyen insanlar oluyor. Akan trafiğin yanında ve çöplerin etrafında, insanlar fotoğraf çektirmeye çalışıyor. O kısma belki şeffaf ya da ahşap bir seyir terası yapılabilir. Oradaki trafik akışını engellemeyecek şekilde güzel bir teras yapma fikrimiz var. Dördüncüsü bir ‘Kıyı Temizliği Projesi’. Bu anlamda daha önce yapılan güzel çalışmalar var. Ama bizim istediğimiz biraz daha kapsamlı bir çalışma olması. Örneğin, 7 noktada halkla ve STK üyeleri ile birlikte eşzamanlı olarak başlanıp dronelarla görüntülenen bir çalışma yapılması. Havadan yapılan bu çekimler sosyal medyada ve haber bültenlerinde paylaşılacak. Vermek istediğimiz asıl mesaj şu; Bodrum halkı denizlerine sahip çıkıyor. Turizm sezonu açılmadan önce bu projeyi gerçekleştirebilirsek Bodrum için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Beşinci proje de ‘Eğitim Zirvesi’. Dernek başkanlarımızdan gelen fikirler doğrultusunda böyle bir ihtiyacın olduğunu gördük. Çünkü biri turizm eğitimleri olmasını istedi. Diğeri teknoloji eğitimleri olmasını istedi. Farklı farklı eğitim ihtiyaçları ortaya çıktı  ve ‘Eğitim Zirvesi’ başlığıyla bir haftalık veya 10 günlük bir süre zarfı için halka, derneklere ücretsiz verilecek eğitimler organize edilmesini planladık. Eğer başarılı olabilirsek bunu her sene gerçekleştirmeyi istiyoruz ve belki bu projeyle Bodrum’a bir kongre merkezi dahi kazandırabiliriz.”  dedi.

Bodrum Kent Haber

https://kenttv.net/haber.php?id=44643

Yorum yazın