AİLELER ÇOCUKLARINI NASIL KORUYABİLİR ?

family-1150995

Cinsel istismara maruz kalan çocukların geneline bakıldığında, aileleri tarafından ilgisiz bırakılmış, bir sebeple ailelerinden uzaklaşmış ya da anne babalarıyla iletişim seviyesi düşük olan çocukların daha fazla cinsel istismara maruz kaldırğını görüyoruz. Tabi ki aileler her türlü önlemi alsalar bile bu risk her zaman hayatlarımızda var.
* Ailelerin yapması gereken en temel şey çocukla sağlıklı iletişim kurabilmek. Yani çocuk anne babaya karşı korku, çekinme, utanç gibi duygular hissetmeden rahatlıkla düşüncelerini ve yaşadıklarını anlatabilmelidir. Peki anne babalar bu iletişimi nasıl sağlayabilir?
*Öncelikle çocuğa erken yaşlardan beri söylediklerinin önemsendiğini hissettirerek yaklaşmak çok önemli. Çocuk, yetişkinlerin dünyasında söylediklerinin önemsendiğini bilmeli. Hata bile yapmış olsa çocuğa sözlü ya da fiziksel şiddet asla uygulanmamalıdır. Ceza- ödül yöntemiyle eğitim sağlanmak isteniyorsa da, bunun çok hassas ayrımları olduğu bilinmeli ve mümkünse önce bir uzmana danışılmalıdır.
*Çocukların dünyasında işler biraz daha farklı yürüyebilir. Genellikle olayları ve durumları anlatırken abartıya kaçabilirler. Böyle durumlarda ebebeynlerin abartılı tepkiler vermemesi önemlidir.
* Çocuğunuzdan haberdar olun. En yakın arkadaşları kimlerdir, en çok hangi öğretmenini sever hangi öğretmenini sevmez, neden sevmez, korktuğu çekindiği bir akrabasu var mı gibi konuyla alakalı olabilecek detaylara mutlaka hakim olun.
*Çocuğunuzla iletişimin öneminden bahsettik.Çocuğunuzu dikkatle dinleyin. Yeni tanıştığı bir amcanın ya da teyzenin onu ne kadar çok sevdiğini anlatırken her zaman başka olasılıkları da aklınızda bulundurun. Sık sık çocuğunuzla ikili dialoglar kurabilecek şekilde biraraya gelin ve sohbet edin. Bunun cinsel istismardan tutun da uyuşturucudan korumaya kadar pek çok önemli konuda çocuğunuzu koruyabilmenin ilk adımı olduğunu unutmayın.
*Çocuğunuzu gözlemleyin. Cinsel istismara maruz kalmış olabileceğini gösteren belirtilere karşı her zaman tetikte olun. Burada paranoyak olacak boyutlardan bahsetmiyoruz tabi ki. Ama çocuğunuz belli bir uyarana karşı aşırı hassaslaştığında da bunu farkedebilin. İstismara uğrayan çocuklar çoğu zaman bunu sözlü olarak değil, bazı farklı dışavurumlarla ifade ederler. Bu işaretleri doğru okuyun. Cinsel istismara uğrayan çocuklardaki belirtiler yazısını okumanızda fayda var.
*Pedofili bireyler sıklıkla çocukların çok olduğu park, bahçe, okul önü, spor salonu gibi alanlarla kurbanlarını gözlerler. Özellikle bu tip yerlerde ve kalabalık alanlarda dikkatiniz mutlaka çocuğunuzda olsun. Sizinle tanışmadan çocuğunuzla iletişim kuran yetişkinlere karşı tetikte olun. Belki bu kişi tüm iyi niyetiyle tatlı çocuğunuzu sevmek istemiş olabilir, fakat unutmayın ki bu konuda tetikte olduğunuz için kimse sizi suçlayamaz ya da kimseye “ayıp etmiş” olmazsınız.
*Çocuğunuzu “özel alanları” konusunda mutlaka eğitin. Özel alanlarına dokunulmasının yanlış olduğunu, yetişkinlerin de yanlış şeyler yapabileceğini ve bunları hemen gelip anne babaya anlatmasının çok iyi bir davranış olduğunu ona anlatın. Bu konuları çocuğunuza anlatırken onu korkutmamaya özellikle dikkat edin. Büyüklere hayır denilebileceğini ve istemediği hiçbir şeyi büyüklerin yapmasına izin vermemesi gerektiğini ona çocuk diliyle anlatın.
* Bir cinsel istismar vakasıyla karşı karşıya kaldığımızda önceliğimiz çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak olmalıdır. Burada ilk yapmamız gereken, başına gelenleri bize anlatan çocuğu dinlerken soğukkanlılığımızı korumaktır. Evet, bu gibi durumlarda insanın sakin kalması neredeyse imkansız ama bunu çocuğunuza yansıtmamaya dikkat edin. Çocuğa yaşadığı durumun aşılabilir bir sorun olduğunu hissettirmemiz çok önemlidir. Bu yüzden sakinlikle ve tüm detayları dikkate alarak çocuğunu dinleyin ve derhal bu konuda çocuğa yardımcı olabilecek bir uzman yardımına başvurun. Mümkünse bir uzman eşliğinde çocuğun psikolojisi korunmaya çalışılarak, gerekli fiziksel muayeneler yapılmalıdır.
* Hukuki haklarımızı bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Çoğu vakada çocuklar ruhsal olarak en büyük hasarı dava süreçlerinde almaktadır. Burada ailelerin hukuki sürece katkıları çok önemli rol oynar. Uzman desteği ile beraber çocuğun bu süreçten en az hasarla ayrılmasına çalışılmalıdır. Tekrarlanan ve baskıcı sorgular çocuk üzerinde geri dönüşü zor olan izler bırakabilir. Aileler bu noktada haklarını bilmeli ve önceliklerini her zaman çocuğun psikolojisini korumak olarak belirlemelidirler.
*Çocuğunuzun internet ulaşımını kontrol edin. Özel alanına müdahele edildiği duygusunu ona yaşatmadan , internet üzerinden çocuğunuza ulaşabilecek pedofilik bireylere karşı tetikte olun. Artan sosyal medya kullanımı ve internet kullanım yaşının hızla düşmesi nedeniyle, pedofili bireyler sanal dünyayı çocuklara ulaşmanın yeni aracı olarak benimsemiş durumlar ne yazık ki. Kimlik bilgilerinin gizli tutulabildiği pek çok site üzerinden, sanki onların yaşıtı gibi davranarak çocuklara yaklaşmakta ya da farklı şekillerde çocukların güvenlerini kazanarak faaliyete geçebilmektedirler.
* Çocuğunuza, ona inandığınızı ve asla sizden sır saklamaması gerektiğini öğretin. Çoğu durumda çocuklar kendilerine inanılmayacağı düşüncesiyle maruz kaldıkları istismarı saklamayı tercih ederler.

Yorum yazın