8 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR DAVASI

child-1439468
MAHKEME SERBEST BIRAKTI, SAVCI KARARA İTİRAZ ETTİ!..

Bodrum’da 8 yaşında bir kız çocuğunun, 41 yaşındaki komşuları tarafından cinsel istismara uğradığı iddiasıyla dava açıldı. Kız çocuğunun detaylı anlatımlarıyla suçlanan ve savcının tutuklama talebiyle Bodrum Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı. Savcı karara itiraz ederken, son kararı Muğla Sulh Ceza Mahkemesi verecek.

Küçük çocuğun kimliğinin deşifre olmaması için fotoğraf ve ismiyle ilgili bilgileri paylaşmayacağımız, ailenin şikayetiyle adli makamlara yansıyan olay şöyle gelişti.

Uzun zamandan beri Bodrum’un Umurça Mahallesinde kapı komşusu olarak yaşayan ailelerin aynı yaşlardaki kız çocukları, yakın arkadaş olarak birbirlerinin evlerine sık sık girip çıkıyorlardı. Mağdur çocuğun anne-babasının çalışması dolayısıyla, küçük kız doğduktan sonra yaklaşık 1 yıl boyunca zanlı M.K.’nın eşi tarafından bakıldı. 2 arkadaş uzun yıllardan beri boş zamanlarında birlikte vakit geçirirken, yaklaşık 6 ay öncesine kadar hiçbir olumsuzluk yaşanmadı.

Geçtiğimiz 14 Haziran’da akşam saatlerinde arkadaşının evinden kendi evine gelen mağdur çocuk, koltukta sessizce ağlamaya başladı. Babasının neden ağladığını sorması üzerine annesi ile konuşmak istediğini ifade eden küçük kız annesine, yaklaşık 6 aydır M.K.’nın zaman zaman oyun bahanesiyle vücuduna dokunduğunu, kendisini öpmeye çalıştığını, son olarak ise çocukların oyun oynadığı sırada onları izleyerek cinsel organıyla oynadığını ve mağdur çocuğa cinsel organını gösterdiğini anlattı. Annesine, bu olayları anlatması durumunda kötü şeylerin olacağını, arkadaşının babasının hapse gireceğini ve arkadaşlıklarının biteceği kaygısı yaşadığını ifade eden çocuk, yaşadıklarının detaylarını güçlükle anlattı.

Ertesi sabah hemen 183 numaralı telefona başvurarak olayla ilgili bilgi veren anneye, Muğla’daki bir pedagogun numarası verilerek savcılığa müracaat etmeleri önerildi. Aynı gün bayram ziyareti bahanesiyle mağdurun evine gelen zanlı ile çocuğun babası arasında geçen diyalog sonrasında çocuklarının anlattıklarının gerçek olduğuna emin olan aile, çocuklarını ortamdan uzaklaştırmak için İzmir’e gitmeye karar vermiş.

16 Haziran 2018’de İzmir’de Alsancak Polis Merkezi Amirliği’ne başvuran aile, zanlıdan şikayetçi olarak konunun araştırılmasını istedi. Polisin aile ve mağdur çocuğun ifadelerini almasından sonra savcının talebi üzerine mağdur çocuk Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi ve Araştırma Eğitim Hastanesi bünyesinde bulunan Çocuk İzleme Merkezi’ne sevk edildi. Burada, cinsel istismar mağduru çocuklarının beyanlarının alınması için özel olarak düzenlenmiş görüntü ve ses kaydı yapılan odada, konusunda uzman Adli Görüşmeci ve Aile Görüşmecisine yaşadıklarını anlatan mağdur çocuğun ayrıca tıbbi kontrolden geçirilmesini isteyen savcının talebi üzerine yapılan tıbbi muayenede ise çocuğun fiili bir tecavüze uğramadığı tespit edilmiş.                                                                                                                       

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, mağdur ve zanlının yaşadığı ve olayın geçtiği yerin Bodrum olması dolayısıyla yetkisizlik kararı vererek dosyayı Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Dosyayı işleme alan, zanlının, eşinin ve kızlarının ifadesine başvuran Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu savcısı ise, zanlıyı hakkında tutuklama talebiyle Bodrum Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.
5 Temmuz 2017’de Bodrum Sulh Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkarılan zanlı M.K., bebekliğinden beri tanıdığı mağdur çocuğu kendi çocuğundan ayırmadığını, 2 çocukla onları eğlendirmek için oyunlar oynadıklarını, ‘canavarcılık’ adını verdikleri oyunda çocukları yakalayıp gıdıkladığını yanaklarından öptüğünü, ancak bunları cinsel bir dürtüyle yapmadığını söyleyerek kendini savundu. Çocuğun iddialarını reddeden zanlıyı savunan 2 avukat da, iddiaların çocuğun hayal dünyasından uydurduğu iddialar olduğunu dile getirdiler. Zanlının eşi ve küçük kızı da verdikleri ifadelerde cinsel istismar iddialarına şahit olmadıklarını beyan ettiler.
Soruşturma evrakını inceleyen ve ifadeleri dinleyen mahkeme ise dosyada suçun işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin bulunmadığını gerekçe göstererek tutuklama talebini reddetti ve şahsın serbest bırakılmasına karar verdi.
Cumhuriyet Savcısının karara itiraz etmesi üzerine dosya nihai kararı verecek olan Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Muğla Sulh Ceza Mahkemesi kararının önümüzdeki birkaç gün içerisinde taraflara tebliğ edilmesi bekleniyor
kaynak: http://www.kenttv.net/haber.php?id=42483

Yorum yazın