26 Haziran Dünya Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı kararla, uyuşturucudan arınmış temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini “Dünya Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” ilan etmiştir. Tüm ülkelerde toplumları bilinçlendirmek için 26 Haziran tarihinde çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu konuda Bodrum’da düzenlenen ilk etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduk.

Bu günün amacı, dünya topluluğunun dikkatinin uyuşturucu sorununa çekilmesini ve tüm halkın uyuşturucu ile mücadele için birleştirilmesidir.
Dünyada her yıl binlerce insan uyuşturucu madde kullanımına bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor, uyuşturucu madde kullanım yaşı giderek düşüyor, uyuşturucuya yönelik arz her geçen gün artıyor. Derneğimizin uyuşturucu ile mücadele anlamında öncelikli amacı, uyuşturucuyla tanışmanın önüne geçebilmektir. Yani sorun henüz ortaya çıkmamışken, çocuklarımızı gençlerimizi dolayısıyla ülkemizin geleceğini koruyabilmektir.Uyuşturucuyla mücadele anlamında yürüttüğümüz sosyal projeler ve bilinçlendirme çalışmaları dışında, dünyada ve ülkemizde verim alınan tedavi yöntemlerini inceliyoruz.

Türkiye Balkan Rotası olarak adlandırılan, Asya ve Avrupa arasında çift taraflı sürdürülen eroin ve diğer sentetik tabanlı uyuşturucular için hem bir transit ülke hem de bir hedef ülke konumundadır. PKK/KCK terör örgütü, uyuşturucunun bu çift yönlü geçişi üzerinden yılda yaklaşık 1.5 milyar dolar gelir elde etmektedir. Bu gelir terör örgütünün barınma ve silahlanmasında kullanılmaktadır. İşte bu nedenle uyuşturucuyla mücadele, aynı zamanda terörle mücadeledir.

Bizler uyuşturucu madde kullanıcılarını azaltarak, gençlerin uyuşturucuya başlamaması için gerekli önlemli alarak ve toplumsal farkındalığı arttırıcı çalışmalar yürüterek bu mücadelede elimizden geleni yapıyoruz.

Bodrum yarımadasında devlet kurumlarının ve sivil halkın giderek güçlenen işbirliği ile uyuşturucu sorununda çok büyük başarılar sağlayacağımıza olan inancımız tam. Sizler de gelecek nesillere daha güvenli bir dünya bırakabilmek için bu mücadelede yer almak isterseniz;

bizlere numaralı telefon ile, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ya da yanindayimdernegi@gmail. com adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.
Gelin, daha güzel bir dünyayı birlikte inşa edelim…